Od bračkog kamena sagrađen park “Ne zaboravi Srebrenicu”

Na inicijativu direktora i predsjednika Udruženja “Nova inicijativa” u gračaničkom naselju Lukavica, u dvorištu istoimene Osnovne škole, sagrađen je spomen-park “Ne zaboravi Srebrenicu.

Velika kamena vrata simboliziraju ulaz u spomen-park, a u sredini je velika kamena okrugla ploča na kojoj je napisano “Ne zaboravi Srebrenicu”. U samom centru je čuveni cvijet “Sjećanje” isklesan po ideji Udruženja “Gračaničkog keranja”.

Direktor škole Almedin Devedžić, kaže da je ideja o gradnji došla spotano.

– Odlučili smo park posvetiti najvećoj rani naše domovine, genocidu u Srebrenici. U ovome nam je veliku pomoć pružio naš komšija iz Doborovaca Omer Džafić, koji živi i radi na Braču. Dijelovi parka su sagrađeni od bračkog kamena, a tamošnji klesari su isklesali natpis na ploči. Proširit ćemo ovaj kompleks, oplemeniti ga, neka mladim generacija svjedoči o genocidu u Srebrenici i da se više nikada i nikome ne ponovi – kaže Devedžić